Akron Airport (9G3)
Akron Airport (9G3)
9G3
Akron Airport (9G3)
Akron, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 9G3 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-28-57.4795W/43-01-15.9464N -78.482633/43.021096 (Estimated) |
| Elevation | 839 ft / 255.73 m (Surveyed) |
| Land | 155 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Akron, NY |
| Location | Erie County, NY |
| Magnetic Variation | 11W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | BUF - Buffalo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 07/25
| Dimensions | 3268 x 75 ft (996 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 60° | 127° |
| Physical elevation | 830.00 ft | 840.00 ft |
| Coordinates | 43.018829N / 78.487904W | 43.023363N / 78.477363W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 11/29
| Dimensions | 1955 x 50 ft (596 x 15 m) |
| Surface | TURF-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 109° | 127° |
| Traffic pattern | Left | Left |