Kingman Airport - Clyde Cessna Field Airport (9K8)
Kingman Airport - Clyde Cessna Field Airport (9K8)
9K8
Kingman Airport - Clyde Cessna Field Airport (9K8)
Kingman, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 9K8 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
098-07-26.0000W/37-40-08.5000N -98.123889/37.669028 (Estimated) |
| Elevation | 1607 ft / 489.81 m (Surveyed) |
| Land | 305 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Kingman, KS |
| Location | Kingman County, KS |
| Magnetic Variation | 06E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ACE - Central |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ICT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 11/29
| Dimensions | 3400 x 60 ft (1036 x 18 m) |
| Surface | CONC-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 117° | 127° |
| Physical elevation | 1607.00 ft | 1592.00 ft |
| Coordinates | 37.672278N / 98.131068W | 37.668128N / 98.120547W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Fair Condition
*RY 11/29 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Fair Condition |
Runway 18/36
| Dimensions | 4300 x 75 ft (1311 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 8° |
| Physical elevation | 1599.00 ft | 1597.00 ft |
| Coordinates | 37.673922N / 98.121321W | 37.662233N / 98.123434W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Fair Condition
*RY 18/36 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |