Logan County Airport (AAA)
Logan County Airport (AAA)
AAA
Logan County Airport (AAA)
Lincoln, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AAA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-20-06.1000W/40-09-31.3000N -89.335028/40.158694 (Estimated) |
| Elevation | 594 ft / 181.05 m (Surveyed) |
| Land | 218 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Lincoln, IL |
| Location | Logan County, IL |
| Magnetic Variation | 00E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Responsible ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AAA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 4000 x 70 ft (1219 x 21 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 35° | 127° |
| Physical elevation | 593.00 ft | 594.00 ft |
| Coordinates | 40.153311N / 89.339963W | 40.162272N / 89.331696W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*03/21 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | pulsating/steady burning on left |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 3021 x 135 ft (921 x 41 m) |
| Surface | TURF-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 590.00 ft | 589.00 ft |
| Coordinates | 40.163288N / 89.337095W | 40.156543N / 89.330806W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |