Colonel James Jabara Airport (AAO)
Colonel James Jabara Airport (AAO)
AAO
Colonel James Jabara Airport (AAO)
Wichita, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AAO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-13-16.0000W/37-44-51.3000N -97.221111/37.747583 (Estimated) |
| Elevation | 1421 ft / 433.12 m (Surveyed) |
| Land | 600 acres |
| From nearest city | 9 nautical miles NE of Wichita, KS |
| Location | Sedgwick County, KS |
| Magnetic Variation | 06E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ACE - Central |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AAO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 6101 x 100 ft (1860 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 7° |
| Physical elevation | 1401.00 ft | 1421.00 ft |
| Coordinates | 37.755890N / 97.219862W | 37.739257N / 97.222374W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
Runway H1
| Dimensions | 50 x 50 ft (15 x 15 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
- HELIPAD H1 USED BY WICHITA POLICE HELICOPTER.
- NOISE SENSITIVE AREAS TO THE SOUTH & WEST.
- MIGRATORY BIRDS ON & INVOF ARPT.
- PPR REQUIRED FOR ACFT CARRYING CLASS 1 - DIVISION 1.1; 1.2 OR 1.3 EXPLOSIVES AS DEFINED BY 49 CFR 173.50.
- VFR ARRIVALS FM E/SE CTC BEECH ATCT ON FREQ 126.80 FOR BEECH FACTORY ARPT TFC ADVISORIES.
- BE ALERT FOR MILITARY ACFT W OF FIELD AT 3000 FT.
- RY 18 VFR DEPS MAKE RIGHT DOWNWIND DEP.
- DUE TO RY & TWY END ELEVATION DIFFERENTIALS & ACFT HGT, PILOTS MAY LOSE LINE OF SIGHT OF OTHER ACFT ON OPPOSING RY & TWY ENDS.
- BE ALERT: OBSERVE PUBLISHED TRAFFIC PATTERNS, BEECH FACTORY FLD RY 18 FINAL ONLY ONE MILE TO THE EAST.
- RY 18/36 HAS NO OBJECTION; HELIPAD MUST MAINT CLEAR APP/DEP PATHS FOR 8:1 GLIDE SLOPE AND TRSNL SFC FOR A 2:1 SLOPE.