Abilene Regional Airport (ABI)
Abilene Regional Airport (ABI)
ABI
Abilene Regional Airport (ABI)
Abilene, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ABI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
099-40-54.8000W/32-24-40.8000N -99.681889/32.411333 (Estimated) |
| Elevation | 1790 ft / 545.59 m (Surveyed) |
| Land | 1686 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Abilene, TX |
| Location | Taylor County, TX |
| Magnetic Variation | 08E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ABI (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 3679 x 100 ft (1121 x 30 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 52° | 127° |
| Physical elevation | 1752.00 ft | 1763.00 ft |
| Coordinates | 32.419601N / 99.694809W | 32.425788N / 99.685386W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY MARKINGS FADED. |
Runway 17L/35R
| Dimensions | 7198 x 150 ft (2194 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17L | 35R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1790.00 ft | 1776.00 ft |
| Coordinates | 32.408531N / 99.674782W | 32.388748N / 99.674683W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR |
Runway 17R/35L
| Dimensions | 7203 x 150 ft (2195 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17R | 35L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1759.00 ft | 1786.00 ft |
| Coordinates | 32.428084N / 99.684920W | 32.408287N / 99.684822W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Good Condition
*RY 17R/35L NSTD PIR MARKINGS - NO EDGE STRIPES. |
Nonstandard , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes |