Albuquerque International Sunport Airport (ABQ)
Albuquerque International Sunport Airport (ABQ)
ABQ
Albuquerque International Sunport Airport (ABQ)
Albuquerque, NM
Latest photos of Albuquerque International Sunport Airport (ABQ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ABQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
106-36-33.1000W/35-02-24.7000N -106.609194/35.040194 (Estimated) |
| Elevation | 5355 ft / 1632.20 m (Surveyed) |
| Land | 2039 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Albuquerque, NM |
| Location | Bernalillo County, NM |
| Magnetic Variation | 11E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Albuquerque |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | ABQ - Albuquerque |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ABQ (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPSY |
Runway 03/21
| Dimensions | 10000 x 150 ft (3048 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 5305.00 ft | 5316.00 ft |
| Coordinates | 35.022248N / 106.630602W | 35.041741N / 106.607073W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |
Runway 08/26
| Dimensions | 13793 x 150 ft (4204 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 5312.00 ft | 5355.00 ft |
| Coordinates | 35.044353N / 106.621589W | 35.044063N / 106.575524W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 6-box on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |
Runway 12/30
| Dimensions | 6000 x 150 ft (1829 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 5312.00 ft | 5314.00 ft |
| Coordinates | 35.043533N / 106.620751W | 35.033195N / 106.605147W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes |