Aberdeen Regional Airport (ABR)
Aberdeen Regional Airport (ABR)
ABR
Aberdeen Regional Airport (ABR)
Aberdeen, SD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ABR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
098-25-18.6000W/45-26-56.6000N -98.421833/45.449056 (Estimated) |
| Elevation | 1302 ft / 396.85 m (Surveyed) |
| Land | 1284 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Aberdeen, SD |
| Location | Brown County, SD |
| Magnetic Variation | 07E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | HON - Huron |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ABR (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 6901 x 100 ft (2103 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1302.00 ft | 1301.00 ft |
| Coordinates | 45.455236N / 98.428037W | 45.441841N / 98.409046W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1302.00 ft | 1298.00 ft |
| Coordinates | 45.455553N / 98.427353W | 45.440469N / 98.427325W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |