Southwest Georgia Regional Airport (ABY)
Southwest Georgia Regional Airport (ABY)
ABY
Southwest Georgia Regional Airport (ABY)
Albany, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ABY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-11-40.1000W/31-32-07.9000N -84.194472/31.535528 (Estimated) |
| Elevation | 196 ft / 59.74 m (Surveyed) |
| Land | 980 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Albany, GA |
| Location | Dougherty County, GA |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ABY (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 6601 x 148 ft (2012 x 45 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 42° | 127° |
| Physical elevation | 196.00 ft | 189.00 ft |
| Coordinates | 31.529599N / 84.199725W | 31.543062N / 84.185519W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 5219 x 148 ft (1591 x 45 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 194.00 ft | 195.00 ft |
| Coordinates | 31.541297N / 84.199455W | 31.527666N / 84.194227W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes |