Jimmy Carter Regional Airport (ACJ)
Jimmy Carter Regional Airport (ACJ)
ACJ
Jimmy Carter Regional Airport (ACJ)
Americus, GA
Latest photos of Jimmy Carter Regional Airport (ACJ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ACJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-11-19.9000W/32-06-38.9000N -84.188861/32.110806 (Estimated) |
| Elevation | 468 ft / 142.65 m (Surveyed) |
| Land | 378 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NE of Americus, GA |
| Location | Sumter County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 6011 x 100 ft (1832 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 468.00 ft | 458.00 ft |
| Coordinates | 32.104378N / 84.195513W | 32.115887N / 84.181587W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/GS | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | Yes |
Runway 10/28
| Dimensions | 3786 x 75 ft (1154 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 465.00 ft | 459.00 ft |
| Coordinates | 32.111924N / 84.195457W | 32.111760N / 84.183232W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |