Nantucket Memorial Airport (ACK)
Nantucket Memorial Airport (ACK)
ACK
Nantucket Memorial Airport (ACK)
Nantucket, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ACK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
070-03-35.6811W/41-15-10.7102N -70.059911/41.252975 (Estimated) |
| Elevation | 47 ft / 14.33 m (Surveyed) |
| Land | 1200 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Nantucket, MA |
| Location | Nantucket County, MA |
| Magnetic Variation | 16W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ACK (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 6303 x 150 ft (1921 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 25.00 ft | 47.00 ft |
| Coordinates | 41.246941N / 70.072527W | 41.259170N / 70.056314W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, rollout | midfield, rollout |
| Approach light | MALSF | SSALR |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |
Runway 12/30
| Dimensions | 2696 x 50 ft (822 x 15 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 107° | 127° |
| Physical elevation | 34.00 ft | 38.00 ft |
| Coordinates | 41.252769N / 70.062191W | 41.250584N / 70.052824W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 15/33
| Dimensions | 4500 x 100 ft (1372 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 45.00 ft | 40.00 ft |
| Coordinates | 41.258008N / 70.060821W | 41.249273N / 70.049252W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on right | |
| REIL | Yes | Yes |
- <BE AWARE OF HI-SPEED MILITARY JET & HEAVY HELICOPTER TFC VCNTY OTIS AFB.
- ARPT HAS NOISE ABATEMENT PROCEDURES CTC NOISE OFFICER 508-325-5300.
- DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT.
- TWY F PROHIBITED TO ACR ACFT WITH MORE THAN 9 PSGR SEATS WHEN ATCT CLSD.
- TWY 'F' BTN 'A' & 'B' CLSD INDEFLY.
- ESTAB PRIOR TO 1959