Waco Regional Airport (ACT)
Waco Regional Airport (ACT)
ACT
Waco Regional Airport (ACT)
Waco, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ACT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-13-49.1000W/31-36-43.9000N -97.230306/31.612194 (Estimated) |
| Elevation | 516 ft / 157.28 m (Surveyed) |
| Land | 1369 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles NW of Waco, TX |
| Location | Mc Lennan County, TX |
| Magnetic Variation | 07E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Antonio |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ACT (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 01/19
| Dimensions | 7107 x 150 ft (2166 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 14° | 127° |
| Physical elevation | 508.00 ft | 502.00 ft |
| Coordinates | 31.603534N / 97.229956W | 31.622471N / 97.224344W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR |
Runway 14/32
| Dimensions | 5103 x 150 ft (1555 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 509.00 ft | 512.00 ft |
| Coordinates | 31.617093N / 97.238907W | 31.605039N / 97.230522W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on right |
| REIL | Yes |