Atlantic City International Airport (ACY)
Atlantic City International Airport (ACY)
ACY
Atlantic City International Airport (ACY)
Atlantic City, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ACY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-34-37.8000W/39-27-27.3000N -74.577167/39.457583 (Estimated) |
| Elevation | 74 ft / 22.56 m (Surveyed) |
| Land | 5000 acres |
| From nearest city | 9 nautical miles NW of Atlantic City, NJ |
| Location | Atlantic County, NJ |
| Magnetic Variation | 10W (1965) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ACY (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 12/1974 |
| Federal Agreements | NGYH |
Runway 04/22
| Dimensions | 6144 x 150 ft (1873 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 28° | 127° |
| Physical elevation | 61.00 ft | 67.00 ft |
| Coordinates | 39.449737N / 74.585162W | 39.464631N / 74.574947W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
Runway 13/31
| Dimensions | 10000 x 150 ft (3048 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 118° | 127° |
| Physical elevation | 75.00 ft | 63.00 ft |
| Coordinates | 39.464260N / 74.591012W | 39.451372N / 74.559743W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |
- A-GEAR RY 13/31 LCTD 1600 FT FROM THRS.
- HIGH PERFORMANCE MIL ACFT OPERATING AT ARPT.
- NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT CTC ARPT OPNS AT (609) 645-7895 EXTN 2002.
- TWY B HAS NSTD TWY MARKINGS BTN TWY J AND K.
- ANG: PPR, CTC ANG BASE OPS C609-761-6009, FAX C609-761-6484, COMD POST C609-761-6001. LTD TRAN SVC AVBL 1100-2300Z++ TUE-FRI, CLSD SAT-MON AND HOL.
- ANG: BASH PHASE II IN EFFECT OCT THRU MAR, CTC BASE OPS ON 261.0 OR 140.7 FOR CURRENT BASH COND.
- ANG: NSTD MRK ON ANG RAMPS: BLUE LINES DELINEATE F-16 WING TIP CLNC, YELLOW LINES AT HGR DOORS FOR PERS CLEAR ZONE.
- PARKING FEES.
- FAA APRON PPR CALL 609-485-6482.
- TWY C CLSD TO DUAL & DOUBLE TANDEM EQUIPPED ACFT.
- NO TRNG FLTS 2300-0700 LOCAL.
- DEER; FOX & BIRDS ON & INVOF ARPT.
- EXISTED PRIOR TO 1959.