Henderson Field Airport (ACZ)
Henderson Field Airport (ACZ)
ACZ
Henderson Field Airport (ACZ)
Wallace, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ACZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-00-13.9688W/34-43-04.3189N -78.003880/34.717866 (Estimated) |
| Elevation | 38 ft / 11.58 m (Surveyed) |
| Land | 145 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Wallace, NC |
| Location | Pender County, NC |
| Magnetic Variation | 09W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 4153 x 75 ft (1266 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 85° | 127° |
| Physical elevation | 38.00 ft | 29.00 ft |
| Coordinates | 34.717374N / 78.010765W | 34.718359N / 77.996996W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |