Lenawee County Airport (ADG)
Lenawee County Airport (ADG)
ADG
Lenawee County Airport (ADG)
Adrian, MI
Latest photos of Lenawee County Airport (ADG)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ADG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-04-38.3010W/41-52-03.6260N -84.077306/41.867674 (Estimated) |
| Elevation | 798 ft / 243.23 m (Surveyed) |
| Land | 248 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Adrian, MI |
| Location | Lenawee County, MI |
| Magnetic Variation | 06W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ADG (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5001 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 794.00 ft | 798.00 ft |
| Coordinates | 41.861610N / 84.084726W | 41.870927N / 84.071244W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 11/29
| Dimensions | 1810 x 150 ft (552 x 46 m) |
| Surface | TURF-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 107° | 127° |
| Physical elevation | 798.00 ft | 797.00 ft |
| Coordinates | 41.872278N / 84.078611W | 41.870833N / 84.072250W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*11/29 MKD WITH 3 FT YELLOW CONES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |