Ardmore Municipal Airport (ADM)
Ardmore Municipal Airport (ADM)
ADM
Ardmore Municipal Airport (ADM)
Ardmore, OK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ADM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-01-14.1000W/34-18-15.4000N -97.020583/34.304278 (Estimated) |
| Elevation | 776 ft / 236.52 m (Surveyed) |
| Land | 2503 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles NE of Ardmore, OK |
| Location | Carter County, OK |
| Magnetic Variation | 06E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | MLC - Mc Alester |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ADM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 13/31
| Dimensions | 9002 x 150 ft (2744 x 46 m) |
| Surface | CONC-E |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 777.00 ft | 729.00 ft |
| Coordinates | 34.314747N / 97.029261W | 34.297132N / 97.008338W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR |
Runway 17/35
| Dimensions | 5350 x 100 ft (1631 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 755.00 ft | 725.00 ft |
| Coordinates | 34.308796N / 97.023519W | 34.294096N / 97.023648W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |