Kodiak Airport (ADQ)
Kodiak Airport (ADQ)
ADQ
Kodiak Airport (ADQ)
Kodiak, AK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ADQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
152-29-37.7530W/57-44-59.8642N -152.493820/57.749962 (Estimated) |
| Elevation | 79 ft / 24.08 m (Surveyed) |
| From nearest city | 4 nautical miles SW of Kodiak, AK |
| Location | Kodiak Island County, AK |
| Magnetic Variation | 18E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kodiak |
| Region | AAL - Alaska |
| Boundary ARTCC | ZAN - Anchorage |
| Tie-in FSS | ENA - Kenai |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 800-478-3576 |
| FSS Toll Free | 1-866-864-1737 |
| NOTAMs Facility | ADQ (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 04/2005 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 7550 x 150 ft (2301 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 92° | 127° |
| Physical elevation | 79.00 ft | 21.00 ft |
| Coordinates | 57.752192N / 152.519036W | 57.751466N / 152.480411W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | Yes |
Runway 11/29
| Dimensions | 5400 x 150 ft (1646 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 37.00 ft | 26.00 ft |
| Coordinates | 57.754920N / 152.502267W | 57.746021N / 152.480206W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left |
Runway 18/36
| Dimensions | 5010 x 150 ft (1527 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 22° |
| Physical elevation | 20.00 ft | 36.00 ft |
| Coordinates | 57.752942N / 152.482835W | 57.740261N / 152.492584W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | |
| REIL | Yes |