Double Eagle Ii Airport (AEG)
Double Eagle Ii Airport (AEG)
AEG
Double Eagle Ii Airport (AEG)
Albuquerque, NM
Latest photos of Double Eagle Ii Airport (AEG)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AEG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
106-47-42.6000W/35-08-42.6000N -106.795167/35.145167 (Estimated) |
| Elevation | 5837 ft / 1779.12 m (Surveyed) |
| Land | 4257 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles NW of Albuquerque, NM |
| Location | Bernalillo County, NM |
| Magnetic Variation | 11E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Albuquerque |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | ABQ - Albuquerque |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AEG (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 7398 x 100 ft (2255 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 5837.00 ft | 5810.00 ft |
| Coordinates | 35.138750N / 106.809181W | 35.152820N / 106.791331W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR |
Runway 17/35
| Dimensions | 5993 x 100 ft (1827 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 5806.00 ft | 5799.00 ft |
| Coordinates | 35.152603N / 106.788887W | 35.136142N / 106.788870W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |