Albert Lea Municipal Airport (AEL)
Albert Lea Municipal Airport (AEL)
AEL
Albert Lea Municipal Airport (AEL)
Albert Lea, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AEL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-22-05.3341W/43-40-52.7313N -93.368148/43.681314 (Estimated) |
| Elevation | 1261 ft / 384.35 m (Surveyed) |
| Land | 273 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Albert Lea, MN |
| Location | Freeborn County, MN |
| Magnetic Variation | 01E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 740 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AEL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 2898 x 75 ft (883 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 1253.00 ft | 1257.00 ft |
| Coordinates | 43.679081N / 93.371396W | 43.684549N / 93.363444W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1260.00 ft | 1261.00 ft |
| Coordinates | 43.687737N / 93.370505W | 43.674311N / 93.366636W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |