Alexandria International Airport (AEX)
Alexandria International Airport (AEX)
AEX
Alexandria International Airport (AEX)
Alexandria, LA
Latest photos of Alexandria International Airport (AEX)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AEX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-32-54.8020W/31-19-38.5380N -92.548556/31.327372 (Estimated) |
| Elevation | 89 ft / 27.13 m (Surveyed) |
| Land | 2284 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles W of Alexandria, LA |
| Location | Rapides Parish, LA |
| Magnetic Variation | 03E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Houston |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | DRI - De Ridder |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AEX (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I D S 08/1993 |
| Federal Agreements | NP |
Runway 14/32
| Dimensions | 9352 x 150 ft (2850 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 84.00 ft | 88.00 ft |
| Coordinates | 31.337877N / 92.559227W | 31.317085N / 92.541611W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | SSALR | |
| REIL | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 7001 x 150 ft (2134 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 9° |
| Physical elevation | 84.00 ft | 87.00 ft |
| Coordinates | 31.336730N / 92.544319W | 31.317720N / 92.547818W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
- LGT ACFT FREQ CROSS APCH ZONES TO RY 14/32 BELOW 2000 FT MSL.
- COMMERICAL & LIFEGUARD ACFT ONLY ON COMMERCIAL TERMINAL RAMP; ALL OTHER ACFT UTILIZE TWY A TO FBO.
- TWY F CLSD INDEFLY.
- EXTV LGT ACFT TFC (CROPDUSTERS) BLO 900' TO CIV ARPT 3.5 NM WSW OF FIELD.
- LOCKED WHEEL AND SHARP TURNS PROHIBITED ON ASPH SURFACES.
- TWY E BTN TWY F & RY 36 CLSD INDEFLY.
- TWY G CLSD INDEFLY.
- EXTENSIVE HELICOPTER TFC DURING MILITARY EXERCISES.
- PRVDD VFR ONLY.