Usaf Academy Afld Airport (AFF)
Usaf Academy Afld Airport (AFF)
AFF
Usaf Academy Afld Airport (AFF)
Colorado Springs, CO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AFF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
104-48-46.1910W/38-58-10.9740N -104.812831/38.969715 (Estimated) |
| Elevation | 6572 ft / 2003.15 m (Surveyed) |
| From nearest city | 10 nautical miles N of Colorado Springs, CO |
| Location | El Paso County, CO |
| Magnetic Variation | 11E (1985) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Denver |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | DEN - Denver |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DEN (NOTAM-d service available) |
Runway 08/26
| Dimensions | 2510 x 75 ft (765 x 23 m) |
| Surface | ASPH |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 6528.00 ft | 6572.00 ft |
| Coordinates | 38.975000N / 104.825000W | 0.000000N / 0.000000W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Numbers only | Numbers only |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16C/34C
| Dimensions | 4500 x 75 ft (1372 x 23 m) |
| Surface | ASPH |
| 16C | 34C | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 16L/34R
| Dimensions | 3500 x 75 ft (1067 x 23 m) |
| Surface | ASPH |
| 16L | 34R | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 6542.00 ft | 6532.00 ft |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Numbers only | Numbers only |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16R/34L
| Dimensions | 4500 x 40 ft (1372 x 12 m) |
| Surface | ASPH |
| 16R | 34L | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 6524.00 ft | 6508.00 ft |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Numbers only | Numbers only |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |