Washington County Airport (AFJ)
Washington County Airport (AFJ)
AFJ
Washington County Airport (AFJ)
Washington, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AFJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-17-24.7000W/40-08-11.3000N -80.290194/40.136472 (Estimated) |
| Elevation | 1184 ft / 360.88 m (Surveyed) |
| Land | 401 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Washington, PA |
| Location | Washington County, PA |
| Magnetic Variation | 08W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AFJ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5004 x 100 ft (1525 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 85° | 127° |
| Physical elevation | 1178.00 ft | 1167.00 ft |
| Coordinates | 40.135885N / 80.299106W | 40.137076N / 80.281278W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition |
Precision instrument , Good Condition
*MARKINGS FADED. |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |