Allegheny County Airport (AGC)
Allegheny County Airport (AGC)
AGC
Allegheny County Airport (AGC)
Pittsburgh, PA
Latest photos of Allegheny County Airport (AGC)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AGC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-55-44.5680W/40-21-15.9755N -79.929047/40.354438 (Estimated) |
| Elevation | 1251 ft / 381.30 m (Surveyed) |
| Land | 432 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SE of Pittsburgh, PA |
| Location | Allegheny County, PA |
| Magnetic Variation | 09W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AGC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 6501 x 150 ft (1982 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 1249.00 ft | 1250.00 ft |
| Coordinates | 40.354284N / 79.941100W | 40.354311N / 79.917776W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-box on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 3825 x 100 ft (1166 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 120° | 127° |
| Physical elevation | 1245.00 ft | 1249.00 ft |
| Coordinates | 40.357294N / 79.934330W | 40.352057N / 79.922434W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | Yes | Yes |
Runway H1
| Dimensions | 47 x 45 ft (14 x 14 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition |