Macdill Afb Aux Fld Airport (AGR)
Macdill Afb Aux Fld Airport (AGR)
AGR
Macdill Afb Aux Fld Airport (AGR)
Avon Park, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AGR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-20-29.6300W/27-38-52.2600N -81.341564/27.647850 (Estimated) |
| Elevation | 68 ft / 20.73 m (Surveyed) |
| From nearest city | 8 nautical miles NE of Avon Park, FL |
| Location | Polk County, FL |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCF (NOTAM-d service available) |
Runway 05/23
| Dimensions | 8000 x 150 ft (2438 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 50° | 127° |
| Physical elevation | 65.00 ft | 67.00 ft |
| Coordinates | 27.640811N / 81.351061W | 27.654889N / 81.332069W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |