Augusta Regional At Bush Field Airport (AGS)
Augusta Regional At Bush Field Airport (AGS)
AGS
Augusta Regional At Bush Field Airport (AGS)
Augusta, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AGS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-57-52.2000W/33-22-11.8000N -81.964500/33.369944 (Estimated) |
| Elevation | 144 ft / 43.89 m (Surveyed) |
| Land | 1411 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles S of Augusta, GA |
| Location | Richmond County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AGS (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 08/26
| Dimensions | 6002 x 75 ft (1829 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 78° | 127° |
| Physical elevation | 134.00 ft | 138.00 ft |
| Coordinates | 33.366037N / 81.969236W | 33.369408N / 81.949995W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 8001 x 150 ft (2439 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 144.00 ft | 132.00 ft |
| Coordinates | 33.382388N / 81.970839W | 33.360865N / 81.965485W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | MALSR | MALSR |