Athens/ben Epps Airport (AHN)
Athens/ben Epps Airport (AHN)
AHN
Athens/ben Epps Airport (AHN)
Athens, GA
Latest photos of Athens/ben Epps Airport (AHN)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AHN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-19-34.9000W/33-56-54.9000N -83.326361/33.948583 (Estimated) |
| Elevation | 808 ft / 246.28 m (Surveyed) |
| Land | 425 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Athens, GA |
| Location | Clarke County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AHN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 02/1985 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 3995 x 100 ft (1218 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 21° | 127° |
| Physical elevation | 775.00 ft | 803.00 ft |
| Coordinates | 33.942716N / 83.324870W | 33.952979N / 83.320194W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
Runway 09/27
| Dimensions | 5522 x 100 ft (1683 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 755.00 ft | 808.00 ft |
| Coordinates | 33.948910N / 83.338210W | 33.949356N / 83.320010W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument |
| ILS type | LOC/GS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| REIL | Yes |