Wahoo Municipal Airport (AHQ)
Wahoo Municipal Airport (AHQ)
AHQ
Wahoo Municipal Airport (AHQ)
Wahoo, NE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AHQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-35-40.3980W/41-14-26.1890N -96.594555/41.240608 (Estimated) |
| Elevation | 1224 ft / 373.08 m (Surveyed) |
| Land | 126 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Wahoo, NE |
| Location | Saunders County, NE |
| Magnetic Variation | 06E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | OLU - Columbus |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OLU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 4100 x 75 ft (1250 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 24° | 127° |
| Physical elevation | 1220.00 ft | 1224.00 ft |
| Coordinates | 41.236692N / 96.596752W | 41.246973N / 96.590689W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 13/31
| Dimensions | 3290 x 150 ft (1003 x 46 m) |
| Surface | TURF-F |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1223.00 ft | 1220.00 ft |
| Coordinates | 41.242599N / 96.599348W | 41.235565N / 96.591842W |
| Traffic pattern | Left | Left |