Anderson Muni-darlington Field Airport (AID)
Anderson Muni-darlington Field Airport (AID)
AID
Anderson Muni-darlington Field Airport (AID)
Anderson, IN
Latest photos of Anderson Muni-darlington Field Airport (AID)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AID |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-36-46.8000W/40-06-31.0000N -85.613000/40.108611 (Estimated) |
| Elevation | 919 ft / 280.11 m (Surveyed) |
| Land | 619 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Anderson, IN |
| Location | Madison County, IN |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AID (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 12/30
| Dimensions | 5400 x 100 ft (1646 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 115° | 127° |
| Physical elevation | 880.00 ft | 919.00 ft |
| Coordinates | 40.111946N / 85.622940W | 40.105673N / 85.605451W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 3400 x 75 ft (1036 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 913.00 ft | 908.00 ft |
| Coordinates | 40.112975N / 85.611100W | 40.103643N / 85.611076W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |