Aiken Municipal Airport (AIK)
Aiken Municipal Airport (AIK)
AIK
Aiken Municipal Airport (AIK)
Aiken, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AIK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-41-06.1000W/33-38-57.8000N -81.685028/33.649389 (Estimated) |
| Elevation | 529 ft / 161.24 m (Surveyed) |
| Land | 700 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles N of Aiken, SC |
| Location | Aiken County, SC |
| Magnetic Variation | 06W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Responsible ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AND (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 01/19
| Dimensions | 3800 x 75 ft (1158 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Aggregate Friction Seal Coat |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 0° | 127° |
| Physical elevation | 528.00 ft | 493.00 ft |
| Coordinates | 33.643524N / 81.680890W | 33.653965N / 81.680808W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway 07/25
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 60° | 127° |
| Physical elevation | 515.00 ft | 494.00 ft |
| Coordinates | 33.646071N / 81.695782W | 33.653552N / 81.680080W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Precision instrument , Good Condition
*RY 07 & 25 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes |