Atlantic Municipal Airport (AIO)
Atlantic Municipal Airport (AIO)
AIO
Atlantic Municipal Airport (AIO)
Atlantic, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AIO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-02-55.5000W/41-24-13.8000N -95.048750/41.403833 (Estimated) |
| Elevation | 1165 ft / 355.09 m (Surveyed) |
| Land | 127 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Atlantic, IA |
| Location | Cass County, IA |
| Magnetic Variation | 04E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AIO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N1 |
Runway 02/20
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 22° | 127° |
| Physical elevation | 1146.00 ft | 1149.00 ft |
| Coordinates | 41.395159N / 95.054085W | 41.407900N / 95.047321W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 12/30
| Dimensions | 3132 x 75 ft (955 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 123° | 127° |
| Physical elevation | 1165.00 ft | 1144.00 ft |
| Coordinates | 41.409837N / 95.050424W | 41.405150N / 95.040855W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | No | No |