Aitkin Muni-steve Kurtz Field Airport (AIT)
Aitkin Muni-steve Kurtz Field Airport (AIT)
AIT
Aitkin Muni-steve Kurtz Field Airport (AIT)
Aitkin, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AIT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-40-35.8758W/46-32-54.4630N -93.676632/46.548462 (Estimated) |
| Elevation | 1206 ft / 367.59 m (Surveyed) |
| Land | 299 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Aitkin, MN |
| Location | Aitkin County, MN |
| Magnetic Variation | 00E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AIT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 3123 x 140 ft (952 x 43 m) |
| Surface | TURF-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 1204.00 ft | 1206.00 ft |
| Coordinates | 46.545410N / 93.685797W | 46.545834N / 93.673403W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*08/26 MKD WITH YELLOW CONES. |
None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1206.00 ft | 1206.00 ft |
| Coordinates | 46.555962N / 93.676447W | 46.545396N / 93.672183W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |