Habersham County Airport (AJR)
Habersham County Airport (AJR)
AJR
Habersham County Airport (AJR)
Cornelia, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AJR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-33-24.0124W/34-29-59.4539N -83.556670/34.499848 (Estimated) |
| Elevation | 1448 ft / 441.35 m (Surveyed) |
| Land | 190 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Cornelia, GA |
| Location | Habersham County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5506 x 100 ft (1678 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 57° | 127° |
| Physical elevation | 1403.00 ft | 1447.00 ft |
| Coordinates | 34.495725N / 83.564331W | 34.503971N / 83.549009W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY MARKINGS FADED |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY MARKINGS FADED. |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |