Gastonia Municipal Airport (AKH)
Gastonia Municipal Airport (AKH)
AKH
Gastonia Municipal Airport (AKH)
Gastonia, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AKH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-08-59.6000W/35-12-09.5000N -81.149889/35.202639 (Estimated) |
| Elevation | 798 ft / 243.23 m (Surveyed) |
| Land | 280 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles S of Gastonia, NC |
| Location | Gaston County, NC |
| Magnetic Variation | 06W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AKH (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 03/21
| Dimensions | 3770 x 100 ft (1149 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 28° | 127° |
| Physical elevation | 796.00 ft | 780.00 ft |
| Coordinates | 35.198066N / 81.152870W | 35.207182N / 81.146881W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |