King Salmon Airport (AKN)
King Salmon Airport (AKN)
AKN
King Salmon Airport (AKN)
King Salmon, AK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AKN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
156-38-55.2876W/58-40-35.3765N -156.648691/58.676493 (Estimated) |
| Elevation | 73 ft / 22.25 m (Surveyed) |
| Land | 5277 acres |
| Location | Bristol Bay County, AK |
| Magnetic Variation | 16E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Kodiak |
| Region | AAL - Alaska |
| Boundary ARTCC | ZAN - Anchorage |
| Tie-in FSS | ENA - Kenai |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 800-478-3576 |
| FSS Toll Free | 1-866-864-1737 |
| NOTAMs Facility | AKN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 03/2005 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 12/30
| Dimensions | 8901 x 150 ft (2713 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 60.00 ft | 73.00 ft |
| Coordinates | 58.683940N / 156.664727W | 58.667689N / 156.629897W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | SSALR | |
| REIL | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 4018 x 100 ft (1225 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 16° |
| Physical elevation | 66.00 ft | 60.00 ft |
| Coordinates | 58.683273N / 156.648782W | 58.672722N / 156.654711W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
Runway NW/SE
| Dimensions | 4000 x 500 ft (1219 x 152 m) |
| Surface | WATER |
| NW | SE | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |