Wakefield Municipal Airport (AKQ)
Wakefield Municipal Airport (AKQ)
AKQ
Wakefield Municipal Airport (AKQ)
Wakefield, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AKQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-00-04.1000W/36-59-14.0000N -77.001139/36.987222 (Estimated) |
| Elevation | 111 ft / 33.83 m (Estimated) |
| Land | 122 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Wakefield, VA |
| Location | Sussex County, VA |
| Magnetic Variation | 06W (1965) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AKQ (NOTAM-d service available) |
Runway 02/20
| Dimensions | 4337 x 75 ft (1322 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 17° | 127° |
| Physical elevation | 107.00 ft | 111.00 ft |
| Coordinates | 36.981514N / 77.003286W | 36.992912N / 76.998972W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| REIL | No | No |