Akron Fulton International Airport (AKR)
Akron Fulton International Airport (AKR)
AKR
Akron Fulton International Airport (AKR)
Akron, OH
Latest photos of Akron Fulton International Airport (AKR)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AKR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-28-00.9000W/41-02-15.0000N -81.466917/41.037500 (Estimated) |
| Elevation | 1067 ft / 325.22 m (Surveyed) |
| Land | 1171 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SE of Akron, OH |
| Location | Summit County, OH |
| Magnetic Variation | 07W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AKR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 01/19
| Dimensions | 2337 x 100 ft (712 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 1° | 127° |
| Physical elevation | 1044.00 ft | 1043.00 ft |
| Coordinates | 41.034541N / 81.464928W | 41.040954N / 81.464799W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 07/25
| Dimensions | 6336 x 150 ft (1931 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 62° | 127° |
| Physical elevation | 1068.00 ft | 1061.00 ft |
| Coordinates | 41.033335N / 81.477819W | 41.041509N / 81.457547W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |