Albany International Airport (ALB)
Albany International Airport (ALB)
ALB
Albany International Airport (ALB)
Albany, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ALB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
073-48-07.1000W/42-44-56.8000N -73.801972/42.749111 (Estimated) |
| Elevation | 285 ft / 86.87 m (Surveyed) |
| Land | 1000 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles NW of Albany, NY |
| Location | Albany County, NY |
| Magnetic Variation | 13W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BTV - Burlington |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ALB (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGHY |
Runway 01/19
| Dimensions | 8500 x 150 ft (2591 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 284.00 ft | 280.00 ft |
| Coordinates | 42.737164N / 73.804255W | 42.760474N / 73.805266W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on right | |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |
Runway 10/28
| Dimensions | 7200 x 150 ft (2195 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 276.00 ft | 276.00 ft |
| Coordinates | 42.749150N / 73.812091W | 42.749777N / 73.785302W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | Yes | Yes |