Alamogordo-white Sands Regional Airport (ALM)
Alamogordo-white Sands Regional Airport (ALM)
ALM
Alamogordo-white Sands Regional Airport (ALM)
Alamogordo, NM
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ALM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
105-59-19.9000W/32-50-28.6000N -105.988861/32.841278 (Estimated) |
| Elevation | 4199 ft / 1279.86 m (Surveyed) |
| Land | 1465 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SW of Alamogordo, NM |
| Location | Otero County, NM |
| Magnetic Variation | 11E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Albuquerque |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | ABQ - Albuquerque |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ALM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 7005 x 150 ft (2135 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 4143.00 ft | 4200.00 ft |
| Coordinates | 32.833202N / 105.998733W | 32.846679N / 105.982453W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 3549 x 190 ft (1082 x 58 m) |
| Surface | DIRT-F |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4195.00 ft | 4174.00 ft |
| Coordinates | 32.848758N / 105.986069W | 32.839062N / 105.984829W |
| Traffic pattern | Left | Right |