St Louis Regional Airport (ALN)
St Louis Regional Airport (ALN)
ALN
St Louis Regional Airport (ALN)
Alton/st Louis, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ALN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-02-45.6000W/38-53-23.7000N -90.046000/38.889917 (Estimated) |
| Elevation | 543 ft / 165.51 m (Surveyed) |
| Land | 2250 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of Alton/st Louis, IL |
| Location | Madison County, IL |
| Magnetic Variation | 01W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ALN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 10/1974 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 11/29
| Dimensions | 8099 x 150 ft (2469 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 113° | 127° |
| Physical elevation | 538.00 ft | 526.00 ft |
| Coordinates | 38.895239N / 90.054962W | 38.886422N / 90.028843W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 6500 x 100 ft (1981 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 533.00 ft | 542.00 ft |
| Coordinates | 38.897640N / 90.052399W | 38.879915N / 90.049757W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |