Walla Walla Regional Airport (ALW)
Walla Walla Regional Airport (ALW)
ALW
Walla Walla Regional Airport (ALW)
Walla Walla, WA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ALW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
118-17-20.4000W/46-05-41.2000N -118.289000/46.094778 (Estimated) |
| Elevation | 1194 ft / 363.93 m (Surveyed) |
| Land | 2319 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Walla Walla, WA |
| Location | Walla Walla County, WA |
| Magnetic Variation | 20E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | SEA - Seattle |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ALW (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGP3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 6527 x 150 ft (1989 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 36° | 127° |
| Physical elevation | 1154.00 ft | 1194.00 ft |
| Coordinates | 46.085321N / 118.291676W | 46.099766N / 118.276490W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 07/25
| Dimensions | 4486 x 150 ft (1367 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-P |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 1124.00 ft | 1184.00 ft |
| Coordinates | 46.099027N / 118.297493W | 46.099098N / 118.279809W |
| Gradient | 1.30 | 1.40 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
Runway 16/34
| Dimensions | 5948 x 150 ft (1813 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-P |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1127.00 ft | 1145.00 ft |
| Coordinates | 46.102187N / 118.294760W | 46.085878N / 118.294625W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RYS 16 & 34 MKGS FADED. |
Basic , Poor Condition |