Thomas C Russell Fld Airport (ALX)
Thomas C Russell Fld Airport (ALX)
ALX
Thomas C Russell Fld Airport (ALX)
Alexander City, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ALX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-57-46.6000W/32-54-53.1000N -85.962944/32.914750 (Estimated) |
| Elevation | 686 ft / 209.09 m (Surveyed) |
| Land | 293 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Alexander City, AL |
| Location | Tallapoosa County, AL |
| Magnetic Variation | 04W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ALX (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 5422 x 96 ft (1653 x 29 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 686.00 ft | 612.00 ft |
| Coordinates | 32.922186N / 85.963334W | 32.907301N / 85.962571W |
| Gradient | 1.40 | 1.40 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |