Bacon County Airport (AMG)
Bacon County Airport (AMG)
AMG
Bacon County Airport (AMG)
Alma, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AMG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-30-23.6000W/31-32-09.8000N -82.506556/31.536056 (Estimated) |
| Elevation | 199 ft / 60.66 m (Surveyed) |
| Land | 232 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Alma, GA |
| Location | Bacon County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AMG (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 15/33
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 200.00 ft | 190.00 ft |
| Coordinates | 31.542062N / 82.510456W | 31.530054N / 82.502651W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RUNWAY MARKINGS FADED. |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |