Gratiot Community Airport (AMN)
Gratiot Community Airport (AMN)
AMN
Gratiot Community Airport (AMN)
Alma, MI
Latest photos of Gratiot Community Airport (AMN)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AMN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-41-16.6000W/43-19-19.7000N -84.687944/43.322139 (Estimated) |
| Elevation | 754 ft / 229.82 m (Surveyed) |
| Land | 631 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Alma, MI |
| Location | Gratiot County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AMN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5004 x 75 ft (1525 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 750.00 ft | 753.00 ft |
| Coordinates | 43.323022N / 84.696039W | 43.322962N / 84.677236W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | SDF | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 3197 x 75 ft (974 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 752.00 ft | 753.00 ft |
| Coordinates | 43.325195N / 84.689948W | 43.316425N / 84.690001W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |