Ames Municipal Airport (AMW)
Ames Municipal Airport (AMW)
AMW
Ames Municipal Airport (AMW)
Ames, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AMW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-37-18.6000W/41-59-31.4000N -93.621833/41.992056 (Estimated) |
| Elevation | 956 ft / 291.39 m (Surveyed) |
| Land | 700 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Ames, IA |
| Location | Story County, IA |
| Magnetic Variation | 03E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AMW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 5701 x 100 ft (1738 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 17° | 127° |
| Physical elevation | 956.00 ft | 919.00 ft |
| Coordinates | 41.982701N / 93.624756W | 41.997693N / 93.618765W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR |
Runway 13/31
| Dimensions | 3491 x 75 ft (1064 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 925.00 ft | 920.00 ft |
| Coordinates | 41.998516N / 93.626365W | 41.991602N / 93.617475W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |