Anderson Regional Airport (AND)
Anderson Regional Airport (AND)
AND
Anderson Regional Airport (AND)
Anderson, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AND |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-42-33.8000W/34-29-40.5000N -82.709389/34.494583 (Estimated) |
| Elevation | 782 ft / 238.35 m (Surveyed) |
| Land | 704 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Anderson, SC |
| Location | Anderson County, SC |
| Magnetic Variation | 05W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AND (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 12/1992 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 6002 x 149 ft (1829 x 45 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 751.00 ft | 747.00 ft |
| Coordinates | 34.488592N / 82.715914W | 34.500068N / 82.701614W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |
Runway 17/35
| Dimensions | 4996 x 149 ft (1523 x 45 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 782.00 ft | 736.00 ft |
| Coordinates | 34.501551N / 82.712142W | 34.488239N / 82.708104W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
Runway H1
| Dimensions | 50 x 50 ft (15 x 15 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H2
| Dimensions | 50 x 50 ft (15 x 15 m) |
| Surface | CONC-G |
| H2 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |