Lee Airport (ANP)
Lee Airport (ANP)
ANP
Lee Airport (ANP)
Annapolis, MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ANP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-34-06.2370W/38-56-34.3600N -76.568399/38.942878 (Estimated) |
| Elevation | 34 ft / 10.36 m (Estimated) |
| Land | 79 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SW of Annapolis, MD |
| Location | Anne Arundel County, MD |
| Magnetic Variation | 10W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
Runway 12/30
| Dimensions | 2500 x 48 ft (762 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 108° | 127° |
| Physical elevation | 31.00 ft | 31.00 ft |
| Coordinates | 38.943910N / 76.572590W | 38.941846N / 76.564208W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on right |