Tri-state Steuben County Airport (ANQ)
Tri-state Steuben County Airport (ANQ)
ANQ
Tri-state Steuben County Airport (ANQ)
Angola, IN
Latest photos of Tri-state Steuben County Airport (ANQ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ANQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-05-00.5760W/41-38-22.9140N -85.083493/41.639698 (Estimated) |
| Elevation | 995 ft / 303.28 m (Surveyed) |
| Land | 392 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Angola, IN |
| Location | Steuben County, IN |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 4540 x 75 ft (1384 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 986.00 ft | 995.00 ft |
| Coordinates | 41.635453N / 85.089551W | 41.643946N / 85.077400W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |