Lima Allen County Airport (AOH)
Lima Allen County Airport (AOH)
AOH
Lima Allen County Airport (AOH)
Lima, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AOH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-01-37.4810W/40-42-26.9207N -84.027078/40.707478 (Estimated) |
| Elevation | 975 ft / 297.18 m (Surveyed) |
| Land | 696 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SE of Lima, OH |
| Location | Allen County, OH |
| Magnetic Variation | 06W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AOH (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 6000 x 150 ft (1829 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 949.00 ft | 975.00 ft |
| Coordinates | 40.706942N / 84.039019W | 40.706938N / 84.017378W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 2500 x 150 ft (762 x 46 m) |
| Surface | ASPH-TURF-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 954.00 ft | 970.00 ft |
| Coordinates | 40.711211N / 84.027553W | 40.706327N / 84.021223W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |