Altoona-blair County Airport (AOO)
Altoona-blair County Airport (AOO)
AOO
Altoona-blair County Airport (AOO)
Altoona, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AOO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-19-12.1000W/40-17-46.9000N -78.320028/40.296361 (Estimated) |
| Elevation | 1503 ft / 458.11 m (Surveyed) |
| Land | 320 acres |
| From nearest city | 12 nautical miles S of Altoona, PA |
| Location | Blair County, PA |
| Magnetic Variation | 10W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AOO (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 07/1990 |
| Federal Agreements | NGYH |
Runway 03/21
| Dimensions | 5465 x 100 ft (1666 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 16° | 127° |
| Physical elevation | 1503.00 ft | 1469.00 ft |
| Coordinates | 40.288721N / 78.323128W | 40.303142N / 78.317734W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 12/30
| Dimensions | 3668 x 75 ft (1118 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 108° | 127° |
| Physical elevation | 1473.00 ft | 1482.00 ft |
| Coordinates | 40.298598N / 78.325640W | 40.295434N / 78.313158W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |