Centennial Airport (APA)
Centennial Airport (APA)
APA
Centennial Airport (APA)
Denver, CO
Latest photos of Centennial Airport (APA)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | APA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
104-50-57.5000W/39-34-12.4000N -104.849306/39.570111 (Estimated) |
| Elevation | 5885 ft / 1793.75 m (Surveyed) |
| Land | 1400 acres |
| From nearest city | 15 nautical miles SE of Denver, CO |
| Location | Arapahoe County, CO |
| Magnetic Variation | 08E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Denver |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | DEN - Denver |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | APA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 4800 x 75 ft (1463 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 111° | 127° |
| Physical elevation | 5824.00 ft | 5794.00 ft |
| Coordinates | 39.572895N / 104.848214W | 39.568183N / 104.832318W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes |
Runway 17L/35R
| Dimensions | 10001 x 100 ft (3048 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17L | 35R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 5793.00 ft | 5885.00 ft |
| Coordinates | 39.584144N / 104.851473W | 39.556715N / 104.850206W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |
Runway 17R/35L
| Dimensions | 7000 x 77 ft (2134 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17R | 35L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 5804.00 ft | 5869.00 ft |
| Coordinates | 39.578985N / 104.853716W | 39.559786N / 104.852831W |
| Gradient | 0.90 | 1.00 |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |