Napa County Airport (APC)
Napa County Airport (APC)
APC
Napa County Airport (APC)
Napa, CA
Latest photos of Napa County Airport (APC)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | APC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
122-16-50.5000W/38-12-47.5000N -122.280694/38.213194 (Estimated) |
| Elevation | 35 ft / 10.67 m (Surveyed) |
| Land | 820 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles S of Napa, CA |
| Location | Napa County, CA |
| Magnetic Variation | 15E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | OAK - Oakland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | APC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5007 x 150 ft (1526 x 46 m) |
| Surface | CONC-F |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 77° | 127° |
| Physical elevation | 14.00 ft | 35.00 ft |
| Coordinates | 38.207709N / 122.288485W | 38.210861N / 122.271523W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18L/36R
| Dimensions | 2510 x 75 ft (765 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 18L | 36R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 21° |
| Physical elevation | 21.00 ft | 12.00 ft |
| Coordinates | 38.218523N / 122.278303W | 38.212077N / 122.281397W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18R/36L
| Dimensions | 5930 x 150 ft (1807 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| 18R | 36L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 21° |
| Physical elevation | 29.00 ft | 14.00 ft |
| Coordinates | 38.223205N / 122.277963W | 38.207976N / 122.285271W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALS | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |